جویبار شهری در ساحل دریای خزر

Juybar (Jouybar) city near the Caspian Sea
 
تاریخچه شهر جویبار
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ امرداد ۱۳۸٩ : توسط : مجید نظریان جویباری majid nazarian juybari

     بر اساس شواهد و مستندات مکتوب تاریخی سابقه و گذشته تاریخی این شهرستان با محدودیت جغرافیایی گسترده‌تر از محدوده جغرافیایی فعلی این شهرستان به دوران صدر اسلام شاید هم جلوتر از بعثت حضرت رسول اکرم (ص) بر می‌گردد، که در این مورد باید کنکاش بیشتری در اسناد و کتب تاریخی باقیمانده از گذشتگان پرداخت.

      شهرستان جویبار از نظر بافت جمعیتی از قومیتهای مختلف تشکیل شده که بعضی از اقوام خودشان و بعضی بنا به دستور پادشاهان و امراء مملکتی در زمان‌های مختلف برای تأمین امنیت منطقه از هجوم و تاخت ترکمن‌ها ، ازبک‌ها ، روس‌ها و ..... در این نواحی سکونت داده شدند.

     اقوام ساکن در منطقه شامل خراسانی‌ها ، سمنانی ها، سوادکوهی‌ها ، فیروزکوهی‌ها ، عرب‌ها ، ترک‌ها ، کردها و بومی‌ها می‌باشند .

          شهرستان جویبار از نظر سیاسی و اداری در دهه‌های اخیر تحت عنوان دهستان گیلخواران (در لغت نامه مرحوم دهخدا پس از اشاره به موقعیت جغرافیایی گذشته جویبار شرح کوتاهی در مورد آن و مردمانی که به این واژه مشهور بوده‌اند که مجازاً واژه گیل به معنای افراد شجاع و دلیر، جنگاور و واژه خوار به معنای خوب تعریف شده است ) زیر مجموعه شهرستان قائمشهر بوده و بر اساس آمار مندرج در فرهنگ آبادی‌های سال 1365 دهستان گیل‌خواران از 83 آبادی و روستا تشکیل می‌شد که به مرور زمان بر اساس تغییرات طرح تقسیمات کشوری به بخش جویبار تغییر یافته که در سال 1376 این بخش با 74 روستا و آبادی از قائمشهر منتزع گردیده و به نام شهرستان جویبار با افتتاح فرمانداری در طرح تقسیمات کشوری قرار گرفت . این شهر از آن جهت جویبار نامیده شد که جوی و نهرهای زیادی در آن جاری بوده است.

       شخصیتهای مهمی در عرصه های گوناگون علمی ، هنری، سیاسی ، نظامی و ورزشی در شهرستان جویبار پا به عرصه وجود نهادند .

        شهرستان جویبار با وجود داشتن آب و هوا و چشم اندازهای طب  یعی و نزدیکی به سواحل زیبای دریای خزر و با وجود اماکن زیارتی ، مذهبی، آثار تاریخی و نهرهای فراوان جولانگاه مناسبی برای گردشگران و مسافران می‌باشد.