جویبار شهری در ساحل دریای خزر

Juybar (Jouybar) city near the Caspian Sea
 
سیکاپل، پل تاریخی عهد قاجار، در شهرستان جویبار، تخریب شد
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مجید نظریان جویباری majid nazarian juybari

ریزش پل تاریخی در جویبار/ انسداد مسیر تردد 15 روستا:

فرماندار جویبار از ریزش یکی از پایه های پل تاریخی درویش محمد شاه جویبار متعلق به دوران قاجاریه خبر داد.

امید نیک نژاد از آنچه که ' بی توجهی مسوولان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ' در تخصیص اعتبار و مرمت پل تاریخی ' سیکاپل ' در این شهرستان نامید ، انتقاد کرد

محمد علی بذر افشان -دبیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان جویبار- تصویر روزنامه ای را نشان داد که به گفتگویش با روزنامه ایران اختصاص داشت و سه سال پیش نسبت به تخریب پل تاریخی سیکا پل جویبار هشدار داده بود.

کسی در مازندران این هشدار را جدی نگرفت تا این که سرانجام سیکا پل با قدمت 200 ساله اش فروریخت.

  البته این یه امر عادی شده! آثر تاریخی یا خودش خراب می شه یا به دلایل فنی تخریب میشه!مهم نیست!

تخریب پل تاریخی جویبار

تخریب پل تاریخی جویبار

اهالی سال هاست با نامه‌ها و شکواییه‌های مختلف از شهرستان و استان خواستار احداث پل جدید در کنار این پل بودند و از فرسودگی این پل خبر دادند؛اما گویا این پل تاریخی برای مسولان جویباری و استانی اهمیت نداشت.

سیکا پل راه ارتباطی دسترسی آسان بیش از 20 روستای بخش مرکزی و گیل خوران به مرکز شهرستان جویبار بود که برروی رود خانه سیاهرود واقع شده است .

بنای این پل به دوره قاجاریه برمی گردد و با گذشت بیش از 200 سال همچنان مردم این روستاها از روی آن تردد می کردند.

پل تاریخی سیکاپل یکی از پل‌های قاجاری شهرستان جویبار است که در سال 86 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

اطراف این پل را زمین‌های شالیزاری و درختان سرسبز فراگرفته و چشم‌انداز زیبایی را فراهم کرده است.
اهالی می گفتند، چند ماهی بود، از میراث فرهنگی آمده بودند و به مرمت آن پرداخته بودند! اما اندکی بعد کار را نیمه کاره رها کردند و رفتند، ‌نمی دانیم چرا؟ ولی بعد از این اتفاق دقیقا در قسمتی که آن ها مشغول کار بودند،‌ باید فرو ریزد!!

راه حل ابتدایی و ضروری برای حفظ اثر تاریخی جایگزینی آن می باشد نه اینکه به مرمت پلی بپردازیم، که روزانه صدها ماشین سنگین و سبک که بارشان به چند صد تن می رسد از آن عبور می کند؟! مگر می شود ندانیم که ابتدا بار این پل را باید سبک کرد، بعد آن را مرمت کنیم؟! گویا مسئولین شهر می خواستند، آن را برای گردشگران زیبا کنند، تا باز هم چیزی عایدشان شود! بی توجه به این که پلی به این قدمت را برای عبور انسان ها ساخته بودند، و وسیله نقلیه مجاز در آن زمان هم گاری بود!

نکته جالب توجه این است؛ درحال حاضر که نزدیک به سه ماه‌از آن اتفاق می گذرد، اما پوشش خبری ناچیزی از طرف رسانه ها در برابر این رویداد شاهد بودیم، گویا اتفاقی نیفتاده! بگذریم،‌که اهالی آن جا پل ارتباطی خود را از دست داده اند، و از داخل رودخانه سیاه رود عبور می کنند! که اگر بارندگی مجددی اتفاق بیفتد، خدا می داند، منتظر چه اتفاقی باید باشیم!