ساحل چپکرود جویبار زیباترین ساحل استان مازندران

خبرگزاری ایسنا در خبری جالب آورده:

5-74.jpg

ساحل چپکرود به لحاظ شرایط طبیعی یکی از زیباترین سواحل در استان مازندران است که امکاناتی هم برای استفاده مسافران از آب دریا و اقامت کوتاه مدت در نظر گرفته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه مازندران، استان سرسبز و زیبای مازندران با بیش از 237 هزار و 564 کیلومتر وسعت بالغ بر دو میلیون و 938 هزار و 914 (بر اساس سرشماری سال 1385) میلیون نفر جمعیت در حاشیه دریای خزر و همسایگی با استان‌های گیلان، گلستان، سمنان و تهران قرار گرفته و مشتمل بر 15 شهرستان، 46 شهر، 43 بخش و 110 دهستان است که 43 درصد شهرهای آن در طول نوار ساحلی واقع شده است.

 

مازندران تنها استان ساحلی دریای خزر است که از سه محور زمینی (کندوان، هراز و فیروزکوه) با مرکز کشور در ارتباط بوده و علاوه بر گذر راه‌آهن سراسری سه فرودگاه (ساری، نوشهر و رامسر) نیز ارتباط هوایی آن را با سایر نقاط کشور برقرار می‌کند. همچنین جاده‌ای (بابلسر- رامسر) به طول 220 کیلومتر، با فاصله 10 تا 300 متر از ساحل دریا می‌گذرد و چشم‌اندازهای کم نظیری را برای گردشگران فراهم می‌آورد.

 

آب و هوای مازندران با توجه به وجود دریا، کوه و جنگل به دو نوع معتدل و مرطوب و کوهستانی تقسیم می‌شود. منطقه کوهستانی و مرتفع که در جنوب استان و دامنه سلسله جبال البرز قرار گرفته است، قسمت‌هایی از دودانگه، چهاردانگه ساری، سوادکوه، فیروزکوه، بند پی بابل، لاریجان، نور، کجور، کلاردشت و ییلاقات تنکابن را در بر می‌گیرد.

 

بخش اعظم اراضی میان‌بند یا در اصطلاح (پرتاس) که حد فاصل میان ییلاق و قشلاق است را جنگل‌ها و مراتع تشکیل می‌دهد. جنگل‌های مازندران حدود یک میلیون هکتار مساحت دارند و مانند نوار سبزی دامنه‌های شمالی البرز و کرانه دریای مازندران را پوشانده است.

 

این نوار سبز کوهستانی در برخی نقاط استان در بخش‌هایی از چالوس، نوشهر و رامسر فوق‌العاده به دریا نزدیک شده در منطقه خرم‌آباد و تنکابن کمی به عقب می‌رود و از محمودآباد و آمل تا قائم‌شهر رفته رفته فاصله با دریا بیشتر شده است و به 30 کیلومتری می‌رسد.

 

استان مازندران با دارا بودن موقعیت‌های جغرافیایی طبیعی، کوهستانی سرد و خشک، معتدل و مرطوب دره‌های باصفا، رودهای پر آب، مراتع سرسبز و آب‌های معدنی جزو استان‌های برتر کشور در بخش طبیعت‌گردی و اکوتوریسم به شمار می‌رود که با توجه به سابقه دیرینه گردشگرپذیری همه ساله پذیرای بیش از 12میلیون نفر از هموطنان و 100 هزار نفر گردشگر خارجی است.                         

* ساری

 

ساری مرکز مازندران و از جمله شهرهای طبرستان و مرکز فرمانروایی اسپهبدان بوده است. این شهر در زمان سلوکیه به سیرنکس در زمان ساسانی سارویه و در ادوار اسلامی سارویه به ساری تغییر نام داد. این شهرستان دارای شش بخش چهار دانگه، دودانگه، مرکزی، کلیجانرستاق و میاندرود و سه شهرسورک، کیاسر و ساری می‌باشد.

 

- مسجد جامع

 

این مسجد در مرکز شهر و در بافت بازار ساری قرار دارد که یادگار دوران قاجاریه است، تزیین سر در مسجد جامع با کاشی معرق و کتیبه کوفی از ویژگی‌های این  اثر تاریخی است. 

 

* جویبار

 

این شهرستان از شمال به دریای مازندران، شرق و جنوب شرقی به شهرستان ساری، جنوب و جنوب غربی به قائمشهر وغرب به بابلسر محدود می‌شود و دارای دو بخش گیلخواران و مرکزی و دو شهر جویبار و کوهی خیل و چهار دهستان است.

 

- تکیه کرد کلا

 

این تکیه در 28 کیلومتر شمال غربی شهرستان جویبار قرار دارد و دارای نمای آجری و سقف پوشیده از سفال می‌باشد. معماری این تکیه شامل یک ایوان با شش ستون چوبی، اتاق‌هایی در دو طبقه به طور قرینه و شاه‌نشین طبقه دوم است که در سال 1280 هجری قمری ساخته شده است.

 

- ساحل چپکرود

 

ساحل چپکرود واقع در شهرستان جویبار از لحاظ شرایط طبیعی یکی از زیباترین سواحل در استان مازندران به شمار می‌رود که امکاناتی هم برای استفاده مسافرین از آب دریا و اقامت کوتاه مدت در نظر گرفته شده است.

 ساحل جویبار مازندزان

/ 0 نظر / 254 بازدید