اولین های شهرمون و گذشته ی افتخارآمیز اون

 در اینجا با نگاهی به اولین­ها در جویبار می­تونیم به خودمون ببالیم که این سابقه­ی درخشان، مال شهر ماست و شایدم تاسفی بخوریم که چرا الان وضعیت شهر ما اینطوره؟ و مسیولین شهر که خودشون اقدام به انتشار این مطالب کردن، خوبه که به خودشون تلنگری بزنن و به پیشرفت شهر سرعت بهتری بدن. پتانسیلش وجود داره و فقط کافیه یه تغییراتی بوجود بیارن تا تمام نیروی بالقوه شهر به بالفعل تبدیل بشه و ....

اولین کارخانه شالی­ کوبی توسط حسین منتظری تاسیس شد که البته قبل از وی یک شخص آلمانی که از جنگ جهانی متواری شده و به این منطقه پناه آورده بود یک کارخانه شالی کوبی احداث کرد.

در سال 1314 سازمان شیلات بر قرار شد.

اولین دفتر ازدواج و طلاق در سال 1313 توسط شیخ مصطفی ورداسبی افتتاح شد.(از نکات جالب توجه این بود که تا سال وفاتشان یعنی 1345 فقط 13 مورد طلاق ثبت کرده بودند.)

اولین شرکت تعاونی در سال 1338 افتتاح شد.

اولین کتابخانه در سال 1345 افتتاح شد.

اولین استادیوم ورزشی در سال 1351 افتتاح شد.

اولین سالن پینگ پنگ در سال 1346 در محوطه پارک ملی بنا گردید که اکنون کلانتری شماره یک در آن استقرار دارد.

اولین شهردار جویبار آقای گلچین بودند.

اولین رییس انجمن شهر آقای حاج ابراهیم اقبالیان بود.

اولین کمباین توسط آقایان میر اکبر لاریمی و آقای پنبه کار به این منطقه آورده شد.

اولین موتور برق جهت برق رسانی به خانه های جویبار توسط حاج آقا محمدعلی شعیری در جویبار به کار انداخته شد و در کنار مسجد جامع کنونی قرار دارد.

 اولین حمام توسط استاد رفیع رنجبر در جویبار و شیخ مصلحی در کلاگر محله دایر شد.

اولین اتومبیل توسط حاج شکرالله فلاح به این شهر وارد شد.

اولین دیپلمه و اولین پزشک جویبار آقای هیبت الله ورداسبی بودند.

در سال 1312 شخصی به نام "یپرم ارمنی" تاجر، با چند نفر تاجر محلی در جویبار کارخانه پنبه پاک­کنی تاسیس کردند که در سال 1317 رضا شاه مالک این کارخانه کوچک شده و کارخانه بزرگ را تاسیس کرد.

مرحوم شیخ مصطفی ورداسبی با مرحوم شیخ اسماعیل مهجوری، در سال 1316 اولین مدرسه را در جویبار راه اندازی کردند که همان مدرسه سعدی بود.

در زمان رضا شاه برای بار اول بهداری تاسیس کردند که آقای "نادری" به عنوان اولین پزشک و آقای "نجاتی" به عنوان پزشکیار به کار مشغول شدند.

در سال 1368 با پیگیری های مکرر برخی از زحمتکشان، وزارت کشور با تاسیس بخشداری در جویبار موافقت نمودند. و این بخشداری در سال 1370 شروع به فعالیت نمود.

به امید روزهای بهتر برای شهرمون جویبار با درایت و مدیریت بهتر مسوولین

/ 0 نظر / 4 بازدید