سواحل بکر جویبار، میزبان گردشگران نوروزی

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش داد:

شهرستان جویبار یکی از20 شهرستان استان شمالی کشور، مازندران است که با دارا بودن مناظر زیبا و سواحل بکر دریا در منطقه چپکرود، محیطی مناسب برای حضور و اقامت مسافران به شمار می رود.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا ، شهرستان جویبار یکی از شهرستان های مرکزی مازندران به شمار می رود که از شمال به دریای مازندران از جنوب به شهرستان قائمشهر از شرق به شهرستان ساری و از طرف غرب به شهرستان بابلسر متصل است.

سنگ بنای شکل گیری جویبار در دوره پهلوی اول و با احداث کارخانه پنبه پاک کنی در سال 1310 آغاز شد و هم زمان با احداث کارخانه پنبه پاک کنی، دو نهاد ژاندارمری و مخابرات با مرکز تلفن مغناطیسی، در جویبار مستقر شد.

این شهرستان با وجود داشتن آب و هوا و چشم اندازهای طبیعی و نزدیکی به سواحل زیبای دریای خزر و با وجود اماکن زیارتی، مذهبی، آثار تاریخی و نهرهای فراوان محل مناسبی برای استراحت گردشگران و مسافران می باشد.

از مراکز دیدنی جویبار می توان سواحل چپکرود، جمعه بازار سنتی، سیکاپل، پل آجری آزان، خشت پل و تکیه کردکلا را نام برد.

بارگاه امام زاده شاه رضا، مقبره درویش محمّد شاه، بارگاه امام زاده محمود، مقبره سید زین العابدین، مقبره سید حسن رضا و بارگاه امام زاده قاسم اسماعیل کلا بزرگ، چهل تن کوکنده، مقبره پیر سید محمّد و مقبره سید جمشید کلاگر محله، مقبره سید صادق رضا کردکلا، سقاخانه ابوالفضل(ع) روستای انار مرز و پیر تکیه روستای کردکلا، تکیه و سقاخانه روستای بیزکی از اماکن زیارتی شهرستان جویبار می باشند.

از چشم اندازهای طبیعی و توریستی و تفریحی می توان جدای از ساحل دریا و مناطق بکر ساحلی، از آب بندان های روستای گل محله با حدود یک صد هکتار مساحت به نام جهاد آب بندان و آب بندان های روستای لاریم، انار مرز، زرین کلا، میستان، شهنه کلا و اسماعیل کلا بزرگ با موقعیت خاص خود نام برد.

رودخانه سیاهرود که از میان این شهرستان عبور کرده و به دریای خزر می ریزد توانسته است به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بر این شهر تاثیر بگذارد.

مجتمع تفریحی و توریستی ساحل دریا چپکرود در زمینی به مساحت 55 هکتار دارای استراحتگاه ، مجتمع تفریحی و توریستی ساحل زیبای لاریم، جمعه بازار جویبار و پل تاریخی آن، تکیه تاریخی کردکلا مربوط به دوره قاجاریه، تکیه و سقاتالار روستای بیزیکی مربوط به دوره قاجاریه، پل تاریخی روستای درویش محمد شاه، محوطه باستانی ادهم مربوط به دوره ایلخانی و صفویه، آستانه مقدس شاه رضا محله، تالاب و آب بندان کردکلا حدود 300 هکتار دارای چشم انداز زیبا، ارزش اکولوژیکی بالا (پرندگان مهاجر آبزی، انواع مرغابی) و تالاب واسوکلا از دیگر مکان های دیدنی جویبار هستند.

ساماندهی دستفروشان خیابانی وتجمیع آنان در یک مکان مناسب برای جلوگیری از بارترافیکی وزیباسازی سیمای شهری توسط شهرداری، برگزاری نمایشگاه بهاره با اولویت تولیدات داخلی ومحصولات قابل عرضه تولید کنندگان بومی در سطح شهرستان در روزهای پایانی سال از دیگر وظائف اعضای ستاد تسهیلات سفر شهرستان است که بطور جدی اجراء شد.

شهرستان جویبار ازقابلیت های بالایی برای جذب گردشگر و توریست برخوردار است که وجود 18 کیلومتر نوار ساحلی دریا، منطقه نمونه گردشگری چپکرود، تکیه تاریخی کردکلا وچندین اثر باستانی، وجود دهها بقعه متبرکه وآستانه های مقدسه در شهرستان از آن جمله ظرفیت ها است.

 بروشور و راهنمای گردشگری به همراه نقشه شهرستان توسط اکیپ های هلال احمر مستقر در میادین ورودی و خروجی شهرستان توزیع میشود.

 

به امید دیدار هم وطن های گرامی در شهرستان جویبار در ایام نوروز 93.

 

/ 0 نظر / 40 بازدید